Ataması Yapılan Öğretmene Mektup

Meleklerle Beraber - Çinli sanatçı Lemon Ye'nin kendi portresi - Y.boya, kanvas

Meleklerle Beraber – Çinli sanatçı Lemon Ye’nin kendi portresi – Y.boya, kanvas

Öğretmen atama sonuçları belli oldu. Hala atama bekleyenlere şans ve sabır diliyorum. Ataması yapılan öğretmen arkadaşlarımı ise tebrik ediyorum. Çok önemli bir iş yapacaklar, memleketin en ücra köşelerine kadar gidip kendileri gibi pırıl pırıl gençler yetiştirecekler.

Öğretmen çocuğuyum, öğretmenlik mesleğinin kutsallığına hala inananlardanım. Mesleğiniz bugün her zamankinden daha önemlidir. Bu ülkenin çocukları İslamcı iktidarın ağır baskısı altındadır. 4+4+4 sistemi yüzünden pek çok çocuk eğitimine devam edememekte, edebilenlerse mecburen imam okullarına gitmekte, islamcı zihniyetin eline düşmektedir. Bunun için aydınlık düşünceli, ilerici öğretmenlere büyük görev düşüyor. Çünkü gericiliğin karanlığından kurtarılmış olan her çocuk memleket için ayrı bir umut ışığıdır.

Halkımız hala yoksuldur. Halkımız büyük oranda muhafazakardır, gericilerin kışkırtmalarına açıktır. Üstüne üstlük para ve betondan başka bir değer tanımayanların bunca yıllık iktidarı altında insani değerleri erozyona uğramış, ahlaken kirlenmiştir. Hırsızlığa, kötülüğe, cinayete göz yummaktadır. Ama unutmayın, bu en kötü haliyle bile o halk bizim halkımızdır, ondan başka yeşereceğimiz bir toprak, ondan başka bir umudumuz yoktur. Dolayısı ile onu değiştirecek, dönüştürecek, hak ettiği onurlu yere gelmesini sağlayacak olan da yine bizlerden başkası değildir.

Akıldan çıkarmamak lazım, bir halkın bugününden çok yarını önemlidir. İşte o yarını eskilerin köhnemiş tutumlarında değil çocukların yüzlerinde görürsünüz. Gittiğiniz yerlerde halkın geleceği ile muhatap olacaksınız, halkın çocuklarıyla tanışıp onlara rehberlik, kılavuzluk edeceksiniz. Memleketin şu bataklığında, şu yoksulluğunda, şu kirlenmişliğinde kurtarabildiğiniz bir tek çocuk bile altın kıymetindedir. Sadece o bir tek çocuk için bile çektiğiniz sıkıntılara, verdiğiniz mücadeleye değer.

Belki sizin de sayınız azdır. Belki gittiğiniz okullarda kendinizi yapayalnız hissedeceksiniz, yılmayın, çünkü sizin yaptığınız kıymeti yıllar sonra anlaşılan bir iştir, bunu düşünün. Sizden önce diş tırnak çalışmış, halkın aydınlanma davası için büyük fedakarlıklar yapmış öğretmenlerimizi düşünün. Umutsuzluğun kapınızı çaldığı, yılgınlığın üzerinize çöktüğü zamanlar olacak, pes etmeyin, böyle zamanlarda öğrencilerinizin gözlerine bakın, onlardan güç alın. Ayak çıplak baş kabak, okul yollarına düşen o çocuklar sadece sizin değil koskoca bir ülkenin de umududur.

Şimdi hepiniz ellerinizde bir valiz, bir kaç parça eşya, Anadolu’nun bir beldesinin yoluna düştünüz. Yapacağınız iş pek zordur, ama aynı zamanda bu ülke için yapılabilecek en hayırlı iştir. Aklınızdan çıkarmayın, memleketi kurtaracak olan siyasetçilerin, yazar çizer takımının büyük lafları değil sizin gibi genç öğretmenlerin emeğidir. Yolunuz ve bahtınız açık olsun, tırnağınıza taş değmesin.

Sevgi ve selamla gözlerinizden öperim.

(Deli) Gaffar Yakınca


Deli Gaffar’ın Notları tamamen bağımsız bir kişisel blogtur. Hiçbir siyasi grup, medya kuruluşu ya da şirketin desteği olmadan yayın yapar.

Deli Gaffar’ı takip etmek için
Twitter : @DeliGaffar
Facebook : Gaffar Yakınca
Instagram :  deligaffar