Uzayda Portakal Çevirmece !

iss-portakal

Yerçekimsiz ortamda nasıl portakal çevirilir ?

Sanırım bu, son günlerde izlediğim en neşeli video. Bugün itibarı ile ISS Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki kozmonotlar tarafından paylaşıldı. ISS Uzay İstasyonu’nda görevli personel yorgunluğa karşı direnmek için portakal ve elmalarla jonglörlük yapıyor. Yerçekimsiz ortamda jonglörlük.. kulağa tuhaf geliyor ama bunun için gerçekten muhteşem bir yöntem bulmuşlar. Buyrun izleyin :

ISS Uluslararası Uzay İstasyonu 1998’den beri bir tür uzay araştımaları laboratuvarı olarak faaliyet gösteriyor. İstasyon beş uzay ajansının işbirliği ile kurulmuş: Rus Federal Uzay Ajansı Roscosmos, Amerikan Uzay Ajansı Nasa, Japon Uzay Ajansı Jaxa, Avrupa Uzay Ajansı Esa ve Kazak Uzay Ajansı. Şu anda istasyonda çeşitli uluslardan dokuz uzay adamı görev yapıyor.

Uzayda en uzun süre kalma rekoru da bu istasyonda görev yapan bir kozmonota, Genadiy Padalka’ya ait. 57 yaşındaki Padalka, geçen ay Dünya’ya döndüğünde uzayda tam 878 gün geçirmişti.

İstasyonda görev yapan personel için en önemli sorunlardan biri yerçekimsiz ortam sebebiyle oluşan yorgunluk. Bunun için personelin düzenli olarak belirli egzersizler yapması gerekiyor. Jonglörlük de kendilerinin icat ettiği bir yöntem.

— // —

Deli Gaffar’ın Notları tamamen bağımsız bir kişisel blogtur. Hiç bir siyasi grup, medya kuruluşu ya da şirketin desteği olmadan yayın yapar.

Deli Gaffar’ı takip etmek için

Twitter : @DeliGaffar

Instagram : deligaffar

Facebook : Gaffar Yakınca