Polis Döven Kadınlar !

İlk modern feministlerin mücadelesi şimdi çizgi romanlara konu olacak kadar etkileyiciydi.

İlk modern feministlerin mücadelesi şimdi çizgi romanlara konu olacak kadar etkileyiciydi.

Süfrajetler, 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzylın başlarında özellikle İngiltere’de faaliyet göstermiş bir kadın hakları grubu. Oy hakkı başta olmak üzere kadınların sosyal haklarının elde edilmesi ve iyileştirilmesi için mücadele ediyorlardı. Bu bakımdan ilk modern feministler olarak gösterilebilirler.

Özellkle 1910’lu yıllar boyunca pek çok radikal eyleme imza attılar. 1910 yılındaki kadın hakları yasası parlamentodan geçmeyince tüm İngiltere’de bir isyan dalgası yarattılar, pek çok kamu binası kadınlar tarafından taşlandı, bombalama eylemleri bile yapıldı.

1900- 1914 arasında bine yakın süfrajet hapse atıldı. İngiliz hükümeti onlara kamu düzenini bozan alelade serseriler muamelesi yapıp politik hükümlü statüsü vermeyince açlık grevine başladılar. Süfrajetler açlık grevi eylemlerinde son derece kararlıydılar. Hükümet 1909 yılında zorla besleme uygulaması başlattı. Bugün ABD’nin Guantanamo’da yaptığıyla aynı şekilde tutuklu kadınlar bir hortum yoluyla işkence edilerek zorla beslenmeye tabi tutuldular.

1913 yılında Emily Davison adlı bir eylemci kadınlara yönelik baskıyı protesto etmek için kral Geroge’un izlediği bir at yarışında kendini atların önüne attı ve yaşamını yitirdi.

Aynı yıl tarihte ilk kez bir kadın örgütü tarafından fiziksel şiddete karşı koruma birimi kuruldu. Adı “The Bodyguard” olan bu birim kadınları sadece polisin şiddetine karşı değil genel anlamda erkek şiddetine karşı da koruyordu. Bu iş için hem güçlü kuvvetli “badigard” kadınlar istihdam ediliyor hem de diğer kadınlara bir Japon  öz-savunma sporu olan Jiu-Jitsu eğitimi veriliyordu.

“Süfrajet komandoları” kadınlara yönelik şiddet ve baskıya yanıt olarak evlere ya da işyerilerine baskın düzenliyor, yakaladıkları erkekleri at kamçısıyla dövüyorlardı. Süfrajetler bu konuda o kadar başarılı oldular ki gazeteler polislerin bile kadınlardan dayak yediğini yazmaya başladı.

Süfrajetler büyük oranda orta ve üst sınıftan gelen kadınlardı. Biraz da bu sebepten dolayı, 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla süfrajet hareketi geriye çekildi, eylemlerin çoğu son buldu. İngiltere’de kadınların oy hakkına kavuşması ise ancak savaştan çok sonra, 1928 yılında mümkün oldu.

Bizde ise kadınlar seçme ve seçilme hakkına 1934 yılında CHP’nin “tek parti” iktidarı döneminde kavuşmuştur. Aslında 1924 anayasası yapılırken de meclisteki solcu/devrimci kanat kadınlara seçme hakkının verilmesi için bir girişimde bulunmuştu. Ancak şimdi tüm liberaller, AKPliler ve hatta Kürt ulusal hareketi tarafından yere göğe konulmayan “kurucu 1924 ruhu” aslında büyük oranda hocalara, mollalara dayanan, fazlasıyla “erkek” bir ruhtu, 1924 ruhunun hakim olduğu meclis bu öneriyi reddetti.

Kadınlara oy hakkı için basılmış bir bildiri

Kadınlara oy hakkı için basılmış bir bildiri

 

Süfrajet liderlerden bir akademisyen. İş başındayken ve hapisteyken.

Süfrajet liderlerden bir akademisyen. İş başındayken ve hapisteyken.

 

Süfrajet tutuklulara işkenceyle zorla beslenmeyi gösteren bir afiş

Süfrajet tutuklulara işkenceyle zorla beslenmeyi gösteren bir afiş

 

Süfrajetlerin savunma birimi tarafından basılan bir Jiu-Jitsu eğitim kitapçığının kapağı

Süfrajetlerin savunma birimi tarafından basılan bir Jiu-Jitsu eğitim kitapçığının kapağı

 

Süfrajetler tıpkı burün feministlerin maruz kaldığı türde alaylara ve aşağılamalara maruz kalıyorlardı. Kadın haklarını savunmalarının sebebini "evde kalmaları" olarak gösteren alaycı bir karikatür.

Süfrajetler tıpkı bugün feministlerin maruz kaldığı türde alaylara ve aşağılamalara maruz kalıyorlardı. Kadın haklarını savunmalarının sebebini “evde kalmaları” olarak gösteren alaycı bir karikatür.

 

— // —

Deli Gaffar’ın Notları tamamen bağımsız bir kişisel blogtur. Hiç bir sosyal grup, medya kuruluşu ya da şirketin desteği olmadan yayın yapar.

Deli Gaffar’ı takip etmek için

Twitter : @DeliGaffar

Instagram : deligaffar

Facebook : Gaffar Yakınca