Ferguson Ağıdı

1970 model Massey Ferguson

1970 model Massey Ferguson

Madem traktör türküleri konusuna bir kez girdik, memleketimizin az bilinen bir başka türküsünü daha söyleyip konuyu kapatalım.

Bu seferki türkümüz Normak’a yazılan gibi mizahi bir şey değil, bir ağıt. Massey Ferguson’a yazılmış. Daha doğrusu Ferguson traktörle kaza yapıp ölen birine yakılmış.

Türkü Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinden derlenmiş. Karakeçili, Kırıkkale’nin güneyinde, Kulu-Konya yolu üzerinde küçükbir beldedir. Köyleriyle beraber nüfusu beş bini bulmaz. İsminden anlaşılacağı gibi Karakeçili yörüklerinin meskun olduğu bir bölgedir.

Bu türkü büyük ihtimal 1970’lerde yazılmış bir ağıt. Massey Ferguson, Türkiye’de en çok tutulan traktörlerden biridir, tıpkı bizim Normak türküsünde söylendiği gibi “motorların şahıdır”. Anadolu’da özellikle 70’li 80’li yıllarda rekor düzeyde satılmıştır.

Traktör kazaları genelde traktörün devrilmesi ya da takla atmasıyla olur. Çok hızlı gidebilen bir araç olmadığı için sürücü pek uzaklara savrulmaz ve hafif yaralarla atlatır. Ancak tıpkı binicinin atın altında kaldığı kazalarda olduğu gibi eğer traktörün altında kalırsa çok vahim sonuçlar ortaya çıkar.

İşte bu ağıt da böylesi bir kazada yaşamını yitiren birine yazılmış. Türküyü derleyen Bedri Özçelik, kaynak kişisi ise Mevlit Doğan olarak kayda geçmiş. Sesli bir kaydını bulmam maalesef mümkün olmadı, ama bir kültür notu düşmek adına sözlerini aşağıda paylaşıyorum. Kazasız belasız günleriniz olsun.

Devrildi üsdüme ahıyor yağı
Soyha galaydı da oy tarlası bağı
Yaşım yiğirmi beş de yiğitlik çağı
Guzulara acımadın Ferguson

Böyük oğlum duymuş geldi yanıma
Devrilince çökdü benim dalıma
Acımadın zalım motur canıma
Guzulara acımadın Ferguson

Zabahleyin gahdım ben de yoluma
Maer beni götürürmüş ölüme
Nasıl gahretmeyim de ganlı zalıma
Guzulara acımadın Ferguson

Savcı hakim duymuş kişfe geldiler
Cenazemi tahsiyinen savdılar
Üzerimden elbisemi soydular
Guzulara acımadın Ferguson

— // —

Deli Gaffar’ın Notları tamamen bağımsız bir kişisel blogtur. Hiç bir sosyal grup, medya kuruluşu ya da şirketin desteği olmadan yayın yapar.

Deli Gaffar’ı takip etmek için

Twitter : @DeliGaffar

Instagram : deligaffar

Facebook : Gaffar Yakınca