Vajinafobi Şimdi de Eskişehir’e Gelmiş

Kukularımıza ancak üstüne yarabandı yapıştırırsak tahammül edebiliyorlar !

Kukularımıza ancak üstüne yarabandı yapıştırırsak tahammül edebiliyorlar !

Gün geçmiyor ki şu güzel yurdumuz yeni bir vajinafobi vakasıyla sarsılmasın. Sabahtan akşama kadar “…na koyayımcılık” oynayan adamlar (ve kadınlar) her ne hikmetse o koydukları şeyin kendisini görmeye dayanamıyorlar!

Bir tür “vajinaya inanmıyorum ama bizi doğuran bir güç var” kafası bu. Güzel…

Kadının gülümsemesinden bile tahrik olan siyasetçi adamı, anasının şeysinden haydi haydi tahrik olur. Oluyor da.

En fecisi bu siyasetçi denilen insan türünün sanata falan bulaşması sanırım. Siyasetçi dediğin adam sonuçta bir denge ustasıdır. Hem halkın farklı kesimlerinin hem de başka başka çıkar gruplarının beklentileri arasında bir denge kurar. Sanatsa tam aksine, hiçbir sakınım olmaksızın, hiçbir kural gözetmeksizin yaratmanın alanıdır. Denge gözetmez, yalakalık yapmaz, çekinmez… sadece kendi diliyle konuşur.

Gel gör ki sanata da sponsor gerekiyor. Parayı veren siyasetçi düdüğü de ben çalacağım diyor. Tamam kabul edelim İ. Melih ayarında bir sanat düşmanına ender rastlanır ama siyasetçilerin genelinin sanat düzeyi de ortadadır: Natürmort mu bu ? Evet abi ondan!

Sanatçı, beygir, kuş, ağaç resminden “fazla” bir “sanat” yapmayagörsün… Sansürün on türü kapıda beliriverir. Komisyon var, seçici kurul, sergi salonunun yönetimi, efendim belediye meclisi.. hiç olmazsa, ya da belki de en ideali “otosansür”.. Sanatçıyı azıcık etini bükerek biraz hizaya sokabiliriz.

Arkadaş senin verdiğin para sana ait değil, kamu kaynağı, halkın parası… Böyle dedin ya, yanıt hazır “e halkın değerleri…” Tamam  kardeşim sen o sözünü ettiğin değerlerle beraber olduğun yerde otlanmaya devam edebilirsin… Sonra, “ah birader neden bizde yok şu Evropanın müzeleri, sergileri falan….” Ulan neden olsun, daha ekilmemiş tohumun kafasını eziyorsun, ağaç senin neyine?

Dönelim başa, bu halkın değerleri nemenem birşeyse artık en çok kuku, çük falan görmekten rencide oluyor! Hırsızlıktan olmaz, cinayetten olmaz, adamın komşusu linç edilir olmaz, çocuklara dayaktan olmaz, kadına şiddetten olmaz… ama kuku görünce çük görünce rencidenin allahını olur!  Sanatçı da her işe bulaşabilir yeter ki donumuzun altına bakmasın.. aman ha bakmasın!

Eskişehir’de bir belediye, Tepebaşı Belediyesi, aklı sıra sanat etkinliği yapayazmış. Bir tür karma sergi. İşlerden biri vajina görüntüleri de içeren bir djital çalışma. Sanatçı Zeynep Dipkioğlu kadın cinsel organını yerleştirdiği fotoğraf çalışmalarıyla bütün başarılı erkeklerin aslında bir kadın tarafından doğurulduğunu anlatmaya çalışıyor.

Aslında öyle abartılacak bir tarafı olmayan, sade bir mesaj, deyim yerindeyse “politik bile değil”. Ancak işlerin estetik yönü kuvvetli, kukusu olan bir futbol topu ya da bir elma görmek hayli ilgi çekici. Başarılı mı? Bana sorarsanız başarılı. Sanat en çok da yaşama dair en temel mesajları en sade ve yaratıcı biçimde verdiğinde sanat olur. Dolayısıyla genç sanatçı Dipkioğlu’nun işleri güzeldir.

Tabi bu benim fikrim, anlaşılan o ki belediye benimle aynı fikirde değilmiş. Dipkioğlu’nun işlerinin bir kısmı kaldırılmış, detayları bilmiyorum belki de kendisiyle konuşulup baskı yapılmış. O da bir sanatçının başına gelebilecek en kötü şeylerden birine, otosansüre mecbur kalmış. Ve fakat kendisi akıllı biri olmalı ki bu işi zekice bir yöntemle yapmış: gidip belediyenin beğenmediği vajinaların üstüne yara bandı yapıştırmış. Bu sefer de “sansür zihniyeti bir yaradır” mesajını vermek için.

Kendisini tebrik etmemek mümkün değil, “keşke bir yara bandı da sayın başkanın kafasına yapıştırsaymış” demeden edemiyorum. Belki bundan sonra bu sanat işlerine bakan insanların zerzevat pazarına bakan zabıtalardan bir gıdım ileride olmasına dikkat eder.

Bu vajina sanatı konusunda daha önce de bir şeyler yazmıştım, isterseniz ona bir göz atın:  “Resimde Kuku Tekniği: Porno mu Sanat mı”. Bu konu daha çok laf kaldırır, artık onları da gelecek yazılarda konuşuruz.

— // —

Deli Gaffar’ın Notları tamamen bağımsız bir kişisel blogtur. Hiç bir sosyal grup, medya kuruluşu ya da şirketin desteği olmadan yayın yapar.

Deli Gaffar’ı takip etmek için

Twitter : @DeliGaffar

Instagram : deligaffar

Facebook : Gaffar Yakınca