Sinekkurdu Gibi Ölmek..

Sinekkurdu sahilinde ölüler...

Sinekkurdu sahilinde ölüler…

İkinci Dünya Savaşı sırasında tüm Batı basınında savaş fotoğraflarıyla ilgili ağır bir sansür vardı. Savaşın gerçek boyutunun görülmesinin orduya asker alma işine ve savaş için düzenlenen bağış kampanyalarına olumsuz etki yapacağı düşünülüyordu. Savaşta ölen ABD askerlerini gösteren fotoğraflar arasından ilk yayınlanabilen işte bu fotoğraftır.

Fotoğraf Yeni Gine’deki Buna sahilinde yarı batmış vaziyette bir çıkarma gemisi ve üç ölü asker bedeni gösteriyor. O sahil boyunca o kadar çok ölü asker bedeni varmış ki askerler bu sahile “sinekkurdu sahili” diyorlarmış.

Life dergisinin fotoğrafçısı George Strocks  bunu Şubat 1943’te çekebilmiş, yayınlanması ise ancak Life’ın 20 Eylül tarihli sayısında mümkün olabilmiş. Çünkü ilk yayınlama teşebbüsü sansür kuruluna takılmış.

Life, konuyu dönemin ABD başkanı Roosevelt’e kadar çıkarmayı başarmış. Editorya, böylesi fotoğrafların savaşın gerisinde rahat yaşayan insanlara savaşın gerçek yüzünü göstermek açısından faydalı olacağı tezini savunmuş. Başkan, olumsuz etkiler konusunda çok endişeli olmakla beraber yayına izin verilmesini sağlamış.

Fotoğrafın etkisi ise ilginç olmuş, savaş fonlarının satışı yani orduya yapılan bağışlar artarken savaş için gönüllü yazımı düşmüş, asker kaçaklarının sayısı artmış.

Kıssadan hisse : savaşın gerçek yüzü yoksulların “şehit” olarak ölmesidir, bunu gören yoksullar savaşa gitmekten imtina ederler. Görece zengin olanlarsa -belki bir suçluluk duygusuyla- kesenin ağzını biraz daha açarlar.

— // —

Deli Gaffar’ın Notları tamamen bağımsız bir kişisel blogtur. Hiç bir sosyal grup, medya kuruluşu ya da şirketin desteği olmadan yayın yapar.

Deli Gaffar’ı takip etmek için

Twitter : @DeliGaffar

Instagram : deligaffar

Facebook : Gaffar Yakınca