Kaluga Uzaybilim Tarihi Müzesi

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kaluga’daki Konstantin Çiolkovskiy Uzaybilim Tarihi Müzesi.

Yapının ön yüzündeki roket biçimi dikkat çekiyor. Arka tarafta Sovyet ve Rus roketlerinden oluşan bir de roket parkı var.

Temeline ilk harcı 13 Temmuz 1961’de Yuri Gagarin koymuş. Ünlü uzaybilimci Sergei Korolev ve Gagarin müzenin tasarımında bizzat çalışmışlar.

Müzeye adını veren Konstantin Çiolkovskiy (1857-1935), roket ve uzay biliminin öncülerinden biri ve yaşamının büyük bölümünü Kaluga’da geçirmiş.

Müzede uzaya gönderilen ilk insanlı aracı, ilk uzay istasyonu MİR’i, iptal edilen Sovyet Uzay Mekiği projesi Buran’ı ve uzayın keşfine dair daha pek çok ilgi çekici şeyi görmek mümkün. Müze uzaybilim enstitüsü olarak da faaliyet gösteriyor.

Moskva’nın 180 km güney batısında yer alan Kaluga, Sovyetler Birliği döneminden beri uzay araştırmalarının önemli bir merkezi. Bunun için kentin armasının altında “Uzaybilimin Beşiği” (Колыбель космонавтики) yazıyor.

— // —

Deli Gaffar’ın Notları tamamen bağımsız kişisel bir blogtur. Hiç bir sosyal grup, medya kuruluşu ya da şirketin desteği olmadan yayın yapar.

Deli Gaffar’ı takip etmek için

Twitter : @DeliGaffar

Instagram : deligaffar

Facebook : Gaffar Yakınca