Irkçı Demir Bey’in Haziran’a Salladığı HDP Sopası !

Hitler Shit Happens (Hitler Boku) -  Sebastian Oliva Kroll - Almanya - Mukavva üzeri ahşap

Hitler Shit Happens (Hitler Boku) –
Sebastian Oliva Kroll – Almanya – Mukavva üzeri ahşap

Demir Küçükaydın kimdir ? Öcalan’ın ilk “aydınlar” açılımından beri Kürt hareketinin içinde yer alan Türkiyeli bir yazar ve “solcu”dur. Geçmişinde sırasıyla Dev-Gençlilik, Doktorculuk ve Troçkistlik olsa da son durağı temelleri bizzat Abdullah Öcalan tarafından atılan Kürt ulusalcılığı ideolojisidir.

Özgür Politika ve Ülkede Özgür Gündem gazetelerinde uzun yıllar yazıları yayınlanmıştır. Apo’nun pek sevdiği ve taktir ettiği biridir. Öyle ki Öcalan, “Sarı Hoca” (İsmail Beşikçi) ile ters düştüğünde Beşikçi ile polemik için özel bir emek harcamış, Öcalan’ın fikirleri doğrultusunda Sarı Hoca’yı “Kemalist” olmakla suçlamış, bu tezi üzerinden koca bir kitap yazmıştır. (Tersinden Kemalizm-İsmail Beşikçi Eleştirisi-Alevilik, Din, Ulus, Bilim ve Politika Üzerine, Araf Yayınları)

En son içinde yer aldığı önemli proje Büyük Ortadoğu Projesi ve Sosyalist Strateji adını taşıyan toplu kitaptır, kitapta kendisi dışında imzası bulunan kişiler : Ertuğrul Kürkçü, Haluk Gerger ve Ragıp Zarakolu’dur.

Öcalan’ın radikal demokrasi ve demokratik cumhuriyet tezlerine çok önemli katkılar yapmış, bu konularda sayfalar dolusu makaleler yazmıştır. HDK’nın kuruluşu sırasında bireysel katılım üzerine çalışmalar yürütmüş, HDK/HDP’nin ideolojik alt yapısının oluşmasına ciddi girdileri olmuştur. Çevresinde kendisini ciddiye alan, saygı duyan azımsanamayacak sayıda HDP’li vardır. HDP yöneticileri ile hem şahsi hem siyasi ilişkileri olan bir kişidir.

Dolayısı ile kimilerinin iddia ettiği / edeceği gibi bir meczup falan değildir. Aksine, HDP’nin kurucu ideolojisinin en saf taşıyıcılarından biridir.

Kendisini daha önce ırkçılık yaptığı bir yazısı ile teşhir etmiştim. HDP ideolojisi içine sızmış olan ırkçı nefret söylemini gayet açık ve billurlaşmış bir halde ifade ettiği yazısını okumuş ve gereken yanıtı vermiştim.

Daha sonra Birleşik Haziran Hareketi’ni Kürtlerin önünü kesmek için AKP’nin kurdurduğunu iddia ettiği bir yazı daha yazdı. Kimileri bu lafa güldüler, evet gerçekten de deli saçması bir sözdü ama Küçükaydın’ı küçümseyenlerin atladığı bir nokta vardı, bu iddia Küçükaydın’ın kendi iddiası değil, Kürt ulusal hareketinde taraftar bulan, hatta “özel ortamlarda” dillendirilen bir iddiaydı, hala da öyledir. 

Şimdi de seçimlere az bir zaman kala yine şecaat arz ederken sirkatin söyleyivermiş. İnanılması güç bir ırkçı nefret diliyle kaleme aldığı yazıda Türkleri yani kendi deyişiyle Birleşik Haziran Hareketi’ni yaşanan felaketlerin sorumlusu olarak göstermekle kalmıyor, alay ediyor, aşağılıyor ve sopa sallıyor : Oyunuzu HDP’ye verin !

Yazının Türkler = BHH eşitliği kuran mantığı aslında bu niteleme yoluyla Haziran’a “ırkçı” göndermesi yaparak küfür ediyor. HDP’ye oy vermeyenler, hatta vermekte tereddüt edenler bile aslında “Türkçüdür” demeye getiriyor. Tıpkı bir zamanlar sayın Selo başkanın Gezi’de darbeyi görmesi, ya da Sırrı Sakık ‘ın (HDP Kazlıçeşme’de bayrak-Atatürk şovu yapmazdan önce) Türk bayraklı gösteri yapanlara “it sürüsü” demesi gibi. 

Bu arada yazıda Selahattin Demirtaş da eleştiriliyor. Neden dolayı biliyor musunuz ? “Türklere” fazlaca yüz verdiği için!

Yazı, HDP zihniyetinin tipik bir ürünü ve göstergesidir. Bir ırkçı olduğu ve HDP üzerinden örgütlenen üstü örtülü bir ırkçılığı savunduğu için Demir Küçükaydın’ı onaylamamız mümkün değil. Ancak, kendisinin tüm siyasi yaşamı boyunca dürüst davranmış bir insan olduğunu biliyoruz. Bir zamanlar Sosyalist gazetesindeki üç beş yazısı için 17 yıl hüküm giymeyi göze almış bir adamdır, evet çirkin biridir ama dürüsttür. Demirtaş gibi gerçekleri gizlemediği, siyaset hokkabazlığı yapmadığı için kendisine teşekkür etmemiz gerekir.

Sözünü ettiğim yazı : Türkler (Birleşik Haziran Hareketi) Barajı Aşamıyor

Daha önce kendisi hakkında yazdığım yazı : Demokratik Cumhuriyetin “Solcu” Irkçıları

— // —

Deli Gaffar’ı takip etmek için

Twitter : @DeliGaffar

Instagram : deligaffar

Facebook : Gaffar Yakınca