Reklamcıya Şaplak At Ama Hakkını Yeme !

Efendim İsveç deyine akla hemen demokrasi, özgürlük, çevrecilik, doğal yaşam falan gelir ya, o iş pek öyle bildiğiniz gibi değil. İsveç’in en büyük lokanta zinciri hamburgerci Mak Donalt’tır. Tee 1973 senesinde İsveç’e gelmiştir ve bugün 220 mağazası vardır. Mak Donalt’ın kendisine sorsanız tabi, efendim iyi koşullarda yetiştirilen sığırların etini kullanıyoruz, karbon salınımımız şu kadar az, malzememizin bu kadarı geri dönüşümlü cart curt.. Ama işte sonuçta İsveç’te de sığırların etini yiyen hayvan evlatları çoğunluktadır.

Aslında İsveç’teki hamburger kültürü Mak Donalt’tan daha eski. İsveç’in en eski zincir hamburgercisi Max diye bir firma. Max kuzeyli bir firma, Gällivare diye allahın unuttuğu bir yerde kurulmuş. Mak Donalt kadar “fest” fud yapmıyor. Eti biraz daha yavaş mı pişiriyor yoksa sen sipariş edince sana özel mi yapıyor işte ne haltsa bu Max’ın kuyrukları her zaman biraz daha uzundur, biraz beklersin yani. Menülerin yanında karbondioksit salınım miktarı falan da yazar. Hayvan eti yiyoruz ya en azından içimiz rahat olsun çevreye çok gaz salmıyoruz diye! Bu Max, Mak Donalt kadar büyük değil ama kuzeydeki bir sürü şehirde Mak Donalt’a dükkan kapattırmış. İsveçli milleti sığır etini Max’tan yemeyi daha çok seviyor. Zaten memnuniyet anketi yapmışlar Max şampiyon olmuş %40’la, Mak Donalt %17’de kalmış.

İsveç'e gelmişken karnızı iyicene bir doyurun fakirler !

İsveç’e gelmişken karnızı iyicene bir doyurun fakirler !

Şimdi konu bunlar değil şu yukarıdaki fotoğraf. Fotoğrafta gördüğünüz yer E18 karayolu üzerinde Norveç’ten İsveç’e geçiş noktası. Yani on metre ilerisi İsveç. Tam sınıra bir bilbord yerleştirilmiş, yarısı İsveç’te yarısı Norveç’te. Biliyorsunuz ekmek arası sığır eti deyince akla ilk Big Mek gelir. İşte bu Big Mek’in dünyada en pahalı olduğu ülke Norveç, menü fiyatı 89 Norveç kronu (aşağı yukarı 32 TL). Aynı menünün İsveç’teki fiyatı 59 İsveç kronu. Yani neredeyse üçte biri. İsveçli Mak Donalt da uyanık ya sınıra tabela koymuş, hazır İsveç’e gelmişken karnınız iyice bir doyurun, Norveç’te o fiyatlarla acınızdan öleceeniz diyor yani… Sığır eti ahlaksız bir gıdadır ama fikir komik bence..  Reklamcılara uyuz olmama rağmen aferini koyuyorum gömlek ceplerine.