Ağzımı Kırarım

İlkelerim var !

Bence insanın insana küfür etmesi, şiddet uygulaması yanlış bir şeydir. Çok büyük ayıptır. İnsan çok istiyorsa kendine küfür edebilir ya da kendine vurabilir, ki mümkün mertebe bunu da yapmamak gerekir. Misal, Ahmet Arif, Leyla Erbil’e mektup yazmış, bir yerde böyle bir çoşuveriyor, kayışı kaptırıyor, “Sen mutlu ol. Allah benim belamı versin” diyor.

Benim kayış zaten kasnaktan ayrı ya, bu durum bana çok sık oluyor. Bazen öyle bir laf ediyorum ki ağzımın ortasına bir tane çarpasım geliyor. Neymiş o laflar, nasıl şeylermiş, onları etmemem lazım. Yayın ilkeleri gibi bir şey yani :

Maçoluk yok. Kabadayılık yok. Irkçılık yok. Cinsiyetçilik yok. Türcülük yok. Küfür yok. Hepsi bu kadar.

Yaparsam hiç acımam, ağzımı kırarım.

14 Yorum

 1. Küfür ruhun yellenmesidir (osurma anlamında değil serinleme anlamında kullandım ben) demiş atalarımız. Bir şahsa değil de kendine ya da bir nesneye yönelmesi daha insani gibi gelse de küfrü hayatımızdan tamamen çıkarmak… hmm biraz gereksiz gibi :) fakat herşeyin bir adabı var, küfretmenin bile o bakımdan yayın ilkelerine katılmamak mümkün değil efem

  Cevap Yaz
 2. dörtayaklıların ricasını kırmayıp türcülük edenin de ağzını kırmayı ihmal etmediğin için teşekkürler!

  Cevap Yaz
  • Evet vallahi, ona da ben de nasıl sevindim anlatamam! ?????

   Cevap Yaz
 3. “.mina koymussunun” sozunun illa ki .mla alakasi vardir. Motorun mina korsun, komsu kizinin da mina korsun. .ikmek hem cezalandirmak, bi fenalik etmek hem de cinsel iliskide bulunmak anlamina geliyorsa bir toplumda, bilincaltinda agir yukler var demektir. anani ikeyim derken karsindakinin anasiyla ilgili dusuncelerini disa vurmuyorsun ama ikmek ile ilgili yonelimlerini, bilincaltina kok salmis inanislarini belirtiyorsun. Boyle olunca da kizla oglan karsilikli otururken oglan nasil bi fenalik etmeden kizla sevisebilecegini, kiz da ne oglanin ona ne bicim fenaliklar etme potansiyeline sahip oldugu dusuncesinden cikamaz.
  Bu kufru yaratan toplumsal esitsizlik, cinsiyetcilik, kadinlari carsafa sarma, homofobi, kadina karsi siddet vs. bunlar kufru yaratir ve kufurden beslenir. Bir kisir dongu yaratilir. Toplumun sozel hafizasi ve kanunlari, gelenegi, arasozleri ve deyimlerde muhafaza edilir. kufurler de buna dahildir. Bunu kirmak boynumuzun borcudur.

  Buna karsi one surulen kufrun, ofkeyi ve asiri tepkiyi disa vurmaktaki en uygun ifade araci olmasidir. Kufursuz dilin yavan olacagi, ifade potansiyelini yitirecegidir…

  Baska arac mi kalmadi da karsindakine nefretini .otune biseyler sokarak ifade ediyorsun? Eger kalmadiysa ya kelime haznen ya da tahayyulun zayif. Farkli soylemler, ayni derecede ofkeli renkli veya komik soylemler bulmak cikarmak icat etmek boynumuzun borcudur.

  Cevap Yaz
  • Hay parmakların dert görmesin, aklından fikrinden başkaları da nasiplensin. Beni yukarıda sayılan tarzda küfürlerin “masum” görünmesi için bahane arayıp laf kalabalığı yapan, bu küfürleri etmemek yerine rahatını bozmayıp “Neler desem de bunları demeye devam etsem”ci kişilere paragraflar yazmaktan kurtardın :) Sana +1 de benden.

   Cevap Yaz
 4. lale fikrine zikrine aşık oldum.

  Cevap Yaz
 5. Duvarıma asasım var:)))

  Cevap Yaz
 6. hunimi çıkarırm işte bu söze. Sağol :)

  Cevap Yaz
 7. İt mi geldi :)

  Cevap Yaz
  • Estağfirullah, sözün aslı “deli deliyi görünce…” diye başlar.. :)

   Cevap Yaz
 8. biiiir:
  küfür konusu edilmeye değmeyecek kadar gereksiz bir konudur!

  ikiiiii:
  küfür metafordur, gerçekliliği yoktur! anlamsızdır!

  “eşşoğlueşşek” denilince anasını babasını uzun kulaklı ve anıran bir organizma olarak hayal eden ya salaktır ya da tedaviliktir!

  biri size “eşşoğlueşşek” diyor ise illaki sizin bir davranışınıza, hareketinize filan kızmıştır…

  “ananı ya da avradını” diye başlayan küfürlerin ananızla avradınızla da alakası yoktur!”ananı ya da avradını” diye başlayan küfürlerin ananızla avradınızla da alakası yoktur!

  eğer var diyorsan…

  “motorun amına komuşun” denildiğinde arabanı hasan ustaya değil jinekolog doktor avni ye götüreceksin!

  demem o ki;
  “salak”
  “amk” dan çok daha nitelikli bir küfürdür!

  …dahası;

  “amk” bir küfür değil, bir nidadır!

  Cevap Yaz
 9. Gaffarım sen kendine vurursan, kız ölür bilesin

  Cevap Yaz

Yorumunuzu Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir