Elbet Bir Gün Bu Kış Biter Yaz Gelir

Yas Güvercini -  Chad Ferber (ABD) - yağlı boya, ahşap

Yas Güvercini –
Chad Ferber (ABD) – yağlı boya, ahşap

Dostlarım kardeşlerim beni affetsinler, hiç birşey yazamadım. Gücüm de yok, yüzüm de yok yazmaya, dik dik konuşmaya. Yasım var. Yasımız var.

Hak bizi üç günlük yasını tutamayanlardan etmesin, ölülerimiz üzerinden ikbal ve siyaset kavgasına tutuşanlardan, can pazarından şöhret fırsatı devşirenlerden etmesin, ölmüşlerimizin, büyüklerimizin, vakitsiz giden kardaşlarımızın karşısında yüzümüzü yere baktırmasın, onların yanına vardığımızda burada ettiklerimizden utandırmasın. Amin.

Biliyoruz, tarihin görmediği denli çirkin, kitapların yazmadığı denli hain bir kötülüktür üstümüze çöken. Ta Sümer’den beri yazılmış tüm kutsal kitaplar ağlıyor; beddualar, kargışlar utanıyor bu şeytanlaşmış melunların üstüne varmaya.

Elbette unutmayacağız, elbette iki ellerimiz bu katillerin yakasında olacak. Ama şimdi belimiz kırık, elimiz kalem tutmuyor, ağlamaktan ve ilenmekten başka bir şey yapamıyoruz.

Kardeşlerimizin parçalanmış bedenlerini toprağa verdik,vermeye devam ediyoruz. Yazmalarımız sarardı, sakallarımız uzadı, gözümüzün yaşı dinmiyor, ağzımızı bıçak açmıyor.

Dinmiyor. Yürek ağrımız, acımız, feryadımız dinmiyor. Ah ne diyeyim, Sebep olanların evleri yıkılsın, bize yaşattıkları bu acıları, bu yürek ağrılarını yaşamadan göçüp gitmesinler şu dünyadan. 

Bir cumartesi gecesi daha bu sefer canına kıyılmış onca masum kardeşimizle aynı mekanlardayız. Pirlerimizden Şekip Ağa’nın, Şekip Şahadoğru’nun bir türküsünü koyuyorum buraya, yürek yangınlarımıza bir damla su olsun diye, ölmüşlerimizin canına değsin diye…

Şekip ağam Çorum’un Ortakışla köyünden bir ozandı. 1995 tarihinde Hakka yürüdü.  Bir gün başka türkülerini de konuşuruz belki ama bu karanlık günlerde en çok bu geliyor aklıma, gözlerimden yaşlar akarken, böyle diyorum kendi kendime : “elbet bir gün bu kış biter yaz gelir”…

Tüm yitirdiklerimizin mekanı gül bahçesi, devri daim olsun. Sizlerin de sevgili kardeşlerim, kanımız yerde kalmasın diye, ömrünüz uzun olsun….

Şekip ağamdan elbet bir gün bu kış biter yaz gelir….

Aynı türkü, Musa Eroğlu’ndan

— // —

Deli Gaffar’ın Notları tamamen bağımsız bir kişisel blogtur. Hiç bir siyasi grup, medya kuruluşu ya da şirketin desteği olmadan yayın yapar.

Deli Gaffar’ı takip etmek için

Twitter : @DeliGaffar

Instagram : deligaffar

Facebook : Gaffar Yakınca