Güney’deki Kazada İki Diken Editörü Telef Oldu

Black - Juliya ZHUKOVA - Rusya - Yağlı boya kanvas

Black – Juliya ZHUKOVA –
Rusya – Yağlı boya kanvas

İş için memleketteyim ya hani, Denizli bölgesini de bir turladım. Buldan’dan Güney’e doğru giderken korkunç bir trafik kazası gördüm. Bir otomobil traktöre arkadan çarpmış, sürücüyle yanındaki kişi telef olmuş. Telef olanların Diken adlı internet gazetesinin editörleri olduğunu söylediler. Gencecik insanlar, bu yaşta telef olmuşlar, içim sızladı…

… …

Şükür ki böyle bir kaza yaşanmadı, ben de zaten Denizli’de değilim. Diken’in tüm çalışanlarına uzun ve sağlıklı ömürler dilerim.

Gelin görün ki bu deli kulunuzun onlar için gösterdiği hassasiyeti onlar bizim kardeşlerimiz için göstermiyorlar.

Solcu geçiniyorlar, solculardan özgürlükçülerden ekmek yiyorlar ama iş bizim değerlerimize saygı göstermeye gelince bir Hürriyet’ten, CNN’den hatta havuz medyasının gazetelerinden farklı davranmıyorlar.

Uşak Belediyesi hayvan barınaklarında bulunan 300 köpekten kurtulmak için bir cinlik yapmış, bunları evden eve nakliyat kamyonlarına doldurup Denizli’nin Çivril ilçesine göndermiş. Korkunç bir ortamda üstüste “sevkiyata” tabi tutulan köpeklerden en az ellisi havasızlık ve sıcaktan yolda ölmüş.

Olayı haber yapan Diken’in manşeti “50 köpek telef oldu”..

Telef olmuş öyle mi? İnsanoğlunun şu pişkinliğine, kendine “demokrat” diyen şu yayınların çirkinliğine bakar mısınız! Kimselere zararı olmayan sokak hayvanlarını toplayıp katledeceksiniz, adice, kalleşçe, vahşice öldüreceksiniz, sonra da “insanın” bu işte hiç bir dahli yokmuş gibi “telef oldu” diyeceksiniz.

Telef, tıpkı itlaf gibi arapça t-l-f kökünden gelir, bir malın kısmen ya da tamamen zarar görmesi, yok olması, kaybolması anlamındadır. Hayvan ölümlerinde de itlaf ya da telef sözcüğü kullanılır. Çünkü hayvanlar hala bir canlı olarak değil bir mal olarak görülmektedir.

Diken’in “solcu” editörleri bilmiyor olabilirler, biz söyleyelim, Dünya’daki hayvan mücadelesi züppe batılılara haritada vejeteryan lokantası işaretlemek, ya da “yeşil layf stayl” pazarlamaktan daha fazla bir şeydir.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede hayvanlar hukuken “mal” olarak tanımlandığı için onlara yönelik zulüm, işkence ve katliamlar bir türlü son bulmuyor. Çünkü mevcut yasalara göre bir insan bir hayvanı öldürdüğünde – ki genellikle bir insan bir hayvanı öldürür, bir hayvanın insanı öldürmesi neredeyse hiç görülmemiştir-  o olay bir cinayet ya da cana karşı bir cürüm olarak değerlendirilmiyor. “Hayvan telef oldu” deniyor, gözlerimizin önünde masum hayvanları tüfekle vurup öldüren, işkenceyle katleden, tecavüz eden caniler para cezası ödeyerek kurtuluyor.

Üşenmedim araştırdım, Denizli’deki olayı iki ajans haber yapmış. Biri “her ortamın demokratiki” Doğan Haber Ajansı, diğeri cemaat medyası diye aşağıladığımız Cihan.

Cihan’ın haberinde hayvanlar için “öldü” terimi kullanılıyor. Evet bu da geri bir tavırdır, doğrusu köpekler insanlar tarafından ÖLDÜRÜLMÜŞTÜR. Ama penguenci Doğan Medya, cemaatçi Cihan kadar bile olamıyor, haberi “telef oldu” diye geçiyor. Doğan’ın haberini kullanan tüm gazeteler ve tabi Diken gibi güya solcu yayın organları da aynısını tekrarlıyor…. Köpekler telef olmuşlar…

Bu basit bir hata olamaz. Bunu görmemek, bu detayı atlamak sıradan bir yanlışlık olarak geçiştirilemez, çünkü doğrudan zihniyetinizle, hayvanlara, canlara bakışınızla ilgilidir. Onun için yazıklar olsun böyle gazeteciliğe. Böyle vicdana, böyle demokratlığa, barışseverliğe yazıklar olsun…

Açık diyorum, bu köpekler benim KARDEŞİMDİR, hem de öz kardeşimdir. Bunlarla ilgili konuşurken ağzınızı toplayacaksınız, küfür etmeyeceksiniz, saygılı olacaksınız, üslubunuza dikkat edeceksiniz.

Ben sizin ölen kardeşleriniz için “telef oldu” diyor muyum?

Sizin onca afra tafrayla yücelttiğiniz, tören yaptığınız, bayrak astığınız, heykelini diktiğiniz ölülerinize “leş” diyor muyum? Demiyorum!

Biz, siz insanların, hangi yandan olursanız olun, yaşama hakkınıza da, ölülerinize de saygı duyuyoruz. Siz de delilere, köpeklere ve kedilere saygı duyacaksınız. Sadece yaşama hakkımıza değil, cenazelerimize ve acımıza da saygı duyacaksınız…

Bu kadar sinirle daha fazla uzatmak istemem, kötü bir laf ettiysem deliliğime verin, size yakışanı yapın, özür dileyin ve daha özenli olun.

— // —

Diken’in ilgili haberi burada

Cihan Haber Ajansı’nın haberi burada

— // —

Deli Gaffar’ı takip etmek için

Twitter : @DeliGaffar

Instagram : deligaffar

Facebook : Gaffar Yakınca