Demokratik Cumhuriyetin “Solcu” Irkçıları !

"Irkçı değilim, homofobik değilim, cinsiyetçi değilim" - Violeta Tanova (Bulgaristan) - Yağlıboya kanvas

“Irkçı değilim, homofobik değilim, cinsiyetçi değilim” – Violeta Tanova (Bulgaristan) – Yağlıboya kanvas

Kürt’ü biraz kazıyınca altından bir Rum, Ermeni, Süryani, Slav, Yahudi vs. çıkar. Hele “Kürt” denilen kişi biraz sıra dışıysa, bir sanatçıysa, bir demokratsa vs. hiç şaşmaz.

Ermeni’yi biraz kazıyınca altından mutlaka bir müslüman çıkar. Hele “Ermeni” denilen kişi biraz entelektüel, biraz ince ruhlu, biraz demokratsa vs. hiç şaşmaz.

Şimdi hemen HDP’li arkadaşların salvolarını bekliyorum. Yazılarımı okumadan atıp tutmakta, sövüp tehdit etmekte pek mahir oldukları için, “faşist Gaffaaaarrr” diye hücuma geçebilirler, atış serbest! Azıcık izan sahibi olanları ise devamını okumaya davet ediyorum.

Yukarıdaki cümleler sizce nasıl ifadelerdir? Bu ifadelere ırkçı diyebilir miyiz? Ayrımcı? Aşağılayıcı? Nefret söylemi? Evet hepsini söyleyebiliriz. Bunlar aynen o türde iğrenç, beş para etmez, aşağılık ifadelerdir.

Gelin görün ki o cümleler solcuları her fırsatta aşağılayan, Kürtçü olmayan herkese ulusalcı diye etiket takan bir sözde solcunun Yaşar Kemal’in ölümü üzerine yazdıklarının yeniden üretiminden başka bir şey değildir. Sizin Gaffar’ınız böye laflar etmez, edenden de tiksinir, adam yerine koyup tartışmaz bile! Irkçı ırkçıdır, istediği kadar kendine, solcu, demokrat, liberal falan desin.. Irkçılık tamamen nefret üzerine kurulu bir ideoloji olduğu için çok afedersiniz, sudaki bokun hemen yüzeye çıkması gibi, her yerde kendini belli eder, kabak gibi sırıtır.

Cümlenin orijinali şudur :

“Türk’ü de biraz kazıyınca altından bir Rum, Ermeni, Süryani, Slav, Yahudi vs. çıkar. Hele “Türk” denilen kişi biraz sıra dışıysa, bir sanatçıysa, bir demokratsa vs. hiç şaşmaz…”

Sıra dışı, sanatçı veya demokrat olmayı ırksal özelliklere, genetiğe bağlayan dibine kadar faşist, hastalıklı bir kafa. Bu kafanın ve ifadenin sahibi, bir zamanlar Doktorcu olmuş, Doktor bugün yaşasa ancak yüzüne tükürmekle iktifa edeceği türden bir “solcu” ve imanlı bir Apocudur.

İsmini vermeyeceğim, bu “aydınımız”, Öcalan’ın ilk “kapsadığı” Türk solcularındandır. Uzun yıllardır kendini Apo’nun muhteşem siyasi ve felsefi tezlerini açımlamaya ve pazarlamaya adamıştır. Apocuların iddiasına göre Lenin’den bile önemli bir düşünce insanı olan Öcalan’ın düşünceleri tüm insanlığı kurtaracaktır ya hani, bu bağlamda peygamber Apo kadar havarilerin de büyük önemi vardır, işte bu bey de en eski ve sadık havarilerden biridir.

Bu kısım benim için mizahtan ibarettir. Apoculuğun sosyalizmi de, işçi sınıfını da, Lenin’i de, Marks’ı da aştığını söyleyen bir solcu türüne uzun süredir zaten rastlıyoruz. Memlekette AKP’yi bile solcu, ilerici bulan bazı HDP bileşenleri olduğuna göre buna da şaşmamak gerekir.

Ancak bu küçük beyefendi gibilerin düşünce sistematiğinin üzerine kurulduğu nefret söylemi hiç de komik değildir. Kendisinin “kazıma” benzetmesini kullanacak olursak, solculuğunu, demokratlığını biraz kazıyınca altından ırkçılık çıkmaktadır. Tıpkı Öcalan’ın “demokratik cumhuriyet” tezlerinin altından Ermeni ve yahudilere yönelik muhteşem bir nefret söyleminin çıkması gibi. (Anımsayın başkan baba HDP’lilerle bir görüşmesinde şöyle demişti: “Anadolu İslamlaştırıldıktan sonra, bin yıllık bir Hıristiyanlık öfkesi var. Rum, Ermeni, Yahudi, Anadolu’da hak iddia eder. Laiklik, milliyetçilik kisvesiyle elde ettiklerini kaybetmek istemiyorlar.”)

Yaşar Kemal’in ölümünün ardından kendisinin 1963 yılında TİP adına yaptığı radyo konuşmasını bir sunuş metniyle beraber yayınlamıştım. O metinden hareketle şunu söylemek istemiştim : Yaşar Kemal’in sözünü ettiği türde bir solculuk sayesinde ülkemizi aydınlığa çıkarabiliriz. Yaşar Kemal’i büyük yapan iyi bir yazar olması değil asıl bu tavrıdır.

“Yuh arkadaş, Yaşar Kemal’in ölümünden bile siyaset çıkarıyorsun” diyen kişiler oldu, onlara “Yaşar Kemal’in tüm yaşamı siyasetti” diye yanıt verdim. Şimdi ise şöyle diyorum : “Yaşar Kemal’in ölümünden hiç değilse ırkçılık ve faşistlik çıkarmadım.” Yarım akıllı Gaffar’a ulusalcı falan deyip ergen danalar misali saldırmadan önce kendi çevrenizdekilere, arkadaşlarınıza, dostlarınıza bir göz atın.

— // —

Deli Gaffar’ı takip etmek için

Twitter : @DeliGaffar

Instagram : deligaffar

Facebook : Gaffar Yakınca