Barcelona’da İngiliz Gibi Sıçabilir Misin Sevgilim ?

barcelo5

Hareketlerinize dikkat edin !

İçinizde İngiliz var mı bilmiyorum, varsa evvela sözüm meclisten dışarı diyeyim. Bu Barcelona benim hassaten sevmediğim bir şehir. Sevdiğim yerleri var tabii, uzun uzun kalınca mecburen kendimize sığınacak fukara delikleri buluyoruz, ama umumiyetle “allah mecbur etmedikçe kapısına varmam” diyeyim. Ben böyle diyorum da seveni çok maşallah! Dünyanın her yerinden turist geliyor akın akın. Gaudi’yi görecekler, Picasso, Dali, Miro, yok efendim işte modernizm, e gece hayatı da var, barlar lokantalar. En çok da İngilizler gelir. Gece saat 11’den sonra hemen tanırsınız bu “Britleri”. Soluk benizler kıpkırmızı, ayakta duramazlar, bir de ağızlarından sürekli “ayşfrğhffşşh” gibi sesler çıkar ve bağıra bağıra gülerler… ya da sadece bağırırlar. Yani arkadaş Barcelona denen basur şehrin kendi güzellikleri yetmiyormuş gibi bir de bu Britlerin güzellikleri eklenir üstüne.

Kapitalizmin her güzel şehrinde olduğu gibi burada da bir halta yaramayan bir polis teşkilatı var. Ha tabii tapınak şövalyeleri cemmaatiyle paralel Katalunya özgürlük bir şeysi arasında bir savaşı yürütüyorlarsa onu bilmem, ama daha ziyade, verdiklerini iddia ettikleri asayiş hizmetini vermemekle hatta mümkünse asayişi bozmakla matufturlar. İngiliz ve Alman polisine benzer damalı tulum ve şapkalarıyla şehrin soytarısı gibi sağda solda salınırlar.

Ben Barcelona’ya uyuz oluyorum, polise iki kez uyuz oluyorum, bu Britlere üç kez uyuz oluyorum. Burada bir forum var yabancıların yazıştığı orada İngilizlerden biri yazmış “yaa filanca yerde Afrikalı fahişeler oluyormuş, çok tehlikeliymiş doğru mu?” diye. Çok steril yaşıyor ya bu pezevenkler, bir iki tanesi de atlamış hemen “tabii dostum dikkatli olmalısın, her yeri çingeneler göçmenler bastı” diye. Sanırsın bizim 1. Cumhuriyet aristokratları konuşuyor : ah mirim nerde eski Beyoğlu, o zamanlar şapka takmadan Beyoğlu’na çıkılmazdı.. En güzel cevabı da Alman bir denyo kardeşim vermiş, diyor ki “bir sürü Afrikalı fahişe ve çingene olduğu doğrudur ama merak etme hiç biri sarhoş Britler kadar tehlikeli değil”. Oh be dedim, ciğerimin yağları eridi.

barcelo7

Öyle uluorta sıçmayın…

Şimdiiiii… Geleyim zuranın pırtladığı yere. Sevimli polisler sevimli İngilizlere bir broşür bastırmış. Broşürün başlığı “Anti-sosyal davranışları bırakın ulan!”. En çok İngilizlere azıcık da Fransızlara sesleniyorlar. Hani Amerikan filmlerinde olur ya, kasabaya yeni gelen kahramanı ilk şerif ziyaret eder, “hey yabancı burada sorun istemiyoruz” der. Aynen o hesap işte. Kibar ama sert bir dille uyaracaklar, kumar oynamayın, uyuşturucu kullanmayın, çok fazla içmeyin, asayişi bozmayın falan filan.. Normaaaaal mı diyorsunuz yoksam? E bence de normaaaal. Ama ilginç bir detay var broşürde  : İşemeyi Bırakın ! diyor başlık ve devam ediyor : sokaklara sıçmak, işemek ve tükürmek yasaktır. Cezası 1.500 avro. Sonra da bir bilgi notu var : cezanın tutarı suçun ciddiyetine göre değişmektedir. Yani misal sıyırdın pantolonu paltoyu ortalığı bok götürüyorsa çok ağır ceza, ufaktan efendi efendi bir köşeye sıçtıysan az miktarda, altına yaptın sadece koku rahatsız ediyor seçkin Barcelonalıları o zaman ufak bir uyarı : bi daa sakın yapma.. Yani büyük on küçük beş gibi tarifeli sanki.

Allahın Katalanı artık ne çektiyse bu Britlerin orta yerde defi hacet eylemesinden, sonunda işi polisiye tedbir almaya kadar götürmüş. Ne diyelim, hayırlı uçuşlar.. Anladınız siz onu, uçuşlar, kaçışlar falan işte :)