İsveç’te Noel Baba Olmak

Yaşlı bir adam için fazla fantasik ve acayip !

Yaşlı bir adam için fazla fantasik ve acayip !

Bizim akıl fukarası dinciler Beyazıt’ta Noel Baba maketini linç ederken Dünyanın hemen her yerinde Noel Baba’nın gerçek ve ciddi mesaisi başlamıştı bile. Bildiğiniz gibi Noel Baba yılda bir kez ve çok önemli bir iş için ortaya çıkar. Noel gecesi evleri ziyaret ederek çocuklara hediyeler getirir. Kendisi geyiklerin çektiği kızağı ile seyahat eder ve evlere genellikle bacadan girer. Kimselere görünmeden hediyelerini Noel çamının altına bırakıp kaybolur. Çocuklar Noel babayı genellikle Noel gecesinden önce alışveriş merkezlerinde görürler. Beyaz sakallı, şişman, yaşlı amcanın kucağına oturup poz verirler ve “uslu bir çocuk” olurlarsa Noel gecesi mutlaka hediyelerini alacaklarının sözünü alırlar. Amerikan tipi Noel Baba budur ve hayli yaygındır.

İsveç’te ise işler biraz farklıdır. İsveçliler pragmatik ve akılcı insanlardır, rasyonaliteden -genellikle- taviz vermezler. Alışveriş merkezlerindeki yevmiyeli Noel Babalar onlara pek tuhaf, hatta Noel Baba efsanesinin kendisinden bile daha akıldışı gelir. Yaşlı ve şişman bir adamın sırtında kocaman bir çuvalla çatıdan bacadan atlaması ya da geyiklerin çektiği uçan bir kızakla havalarda dolaşması da son derece tehlikeli ve zahmetli bir iştir. Ayrıca “uslu çocuk” tanımı çok tartışmaya açıktır ve Noel Gecesi gözlere görünmemesi de fazla fantastiktir. Sünger Bob gibi işi çok ciddiye alıp sabaha kadar Noel Babayı beklemeye kalkan çocuklar da başlı başına bir sorun olabilir.

Noel Baba mı Noel Anne mi ?

Noel Baba mı Noel Anne mi ?

Gözünü sevdiğimin İsveçlisi kendi yolunu yordamını yapmış. İsveç’te bu fantezilerin yerine aile fertlerinden biri Noel Baba olarak seçilir. Bu kişinin kadın ya da erkek olması önemli değildir çünkü İsveç Noel Babası beyaz bir sakal değil plastik ucuz bir Noel Baba maskesi takar, yüzü görünmediği için de cinsiyeti zaten anlaşılmaz. Kostümün diğer iki parçası eski bir kırmızı ceket ve kukuletadır. Ceket herhangi bir ceket olabilir, hatta üzerine kırmızı bez ya da kağıt parçaları dikilmiş bir mont bile olur.  Noel Baba (ya da Anne) bacayı zorlamaz, sırtında bir çuval da yoktur. Elinde hediyeleri koyduğu tahta bir kova ya da sepet taşır. Güneş battıktan sonra evin çevresinde bir iki tur atıp evvela pencerelerden içeridekilere görünür. İçeride büyükler çocukları biraz tahrik eder, “vaaay Noel Baba geliyor”, “uy anam, gördün mü penceredekini”  gibi tezahüratlarla ortama gaz verirler. Çocuklar coştukça coşar, heyecan doruklardadır. Sonunda kapı çalınır, çocukların nefesleri tutulmuş, Noel Baba deyim yerindeyse “insan gibi” kapıdan giriş yapar. Aslında dikkatli bir çocuk Noel Baba rolünü büyüklerden kimin oynadığını hemen anlayabilir ama herhalde ortamdaki duygu fırtınası yüzünden böyle bir şey hiç olmaz. Çığlık atanlar, heyecandan altını ıslatanlar hatta bayılan ufaklıklar bile olur. İçeri giren eni konu yüzüne maske takmış küçük teyze ya da amcadır ama kitle psikolojisi hep galip gelir.

İkna olmuş bir Noel Baba hediyeleri veriyor.

İkna olmuş bir Noel Baba hediyeleri veriyor.

Noel Baba içeri girdi ya, ne yapacak ? Öyle hediyeleri hemen dağıtmaz. Önce bir sorar : “burada çocuk türünden birileri var mı ?” (Finns det några snälla barn?) E tabii çocukların hepsi benden akıllı, hep bir ağızdan bağırırlar “Eveeeeet..!”. Noel Baba içeri buyur edilir, izzet ikram gırla gitsin. Noel Baba’ya yani. Kurabiyeler, pastalar, sosisler, çörekler, viski.. Allah ne verdiyse. Burada Noel Baba’yı memnun etmek önemlidir. Ağırlamadan memnun kalırsa hediyeleri verir, yoksa avcunuzu yalarsınız. Onun için sırtına yastık, önüne her türlü ikram, bazen ayağına bir puf.. Noel Baba’nın zaman zaman çocuklara sorular sorduğu da olur. Çok zorlu sorulardır bunlar, “benim adım nedir” diye sorar mesela, “kışın yeryüzünü kaplayan beyaz soğuk şey nedir” ya da “bu evde yaşayan ailenin soyadı ne” gibi sorular. Kural olarak sorulara hep birlikte ve bağırarak yanıt verilir. Noel Baba ikramlardan ve mini sınava verilen yanıtlardan memnun kalırsa hediyeleri dağıtır. Yani ortada basbayağı rasyonel bir alış veriş vardır, öyle “uslu çocuk ol, akıllı bebe ol” gibi muğlak kavramlara dayalı ve torpile açık bir değerlendirme yapılmaz.

Pazarlık devam ederken!

Pazarlık devam ederken!

Hediyeler falan verildikten sonra Noel Baba maskesini çıkarmaz, teşekkür eder ve geldiği gibi efendi efendi kapıdan çıkarak gider. Eğer bizim dinci sapıklar başına bir şey getirmezse, bir yıl sonra mutlaka geri gelmek üzere.

Peki bu konu asıl nereden icap etti? Sizin bu Gaffar Baba gurbet ellerde geçimini sağlamak için türlü işlere girip çıkmıştır. Bir dahaki sefere size hadiseleri Noel Baba’nın gözünden anlatacağım. İşte oradan çıktı.